Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Az UNICEF Magyar Bizottsága szerint a büntethetőségi korhatár leszállítása ellentétes az ENSZ Gyermekjogi Egyezményében foglaltakkal. Az egy év múlva hatályba lépő új Büntető Törvénykönyv bizonyos erőszakos bűncselekmények elkövetése esetén már 12 éves kortól lehetővé teszi a büntetést.
Hétfőn fogadta el az Országgyűlés az új Büntető Törvénykönyvet, mely 2013. július elsején lép hatályba. A most hatályos törvénykönyv szerint a büntethetőség alsó korhatára 14 év. Az új Btk. a bűncselekmények egy szűk körében – emberölés, életveszélyt vagy halált okozó testi sértés, rablás, kifosztás – már 12 éves kortól lehetővé teszi az elkövető megbüntetését, amennyiben megfelelő belátási képességgel rendelkezett.
Az UNICEF szerint ez a szabály az ENSZ Gyermekjogi Egyezményének több pontjába ütközik, mert ellentétes olyan alapelvekkel, mint a gyermekközpontú igazságszolgáltatás követelménye vagy a bírói eljárás lehetőség szerinti mellőzése. A szervezet többek között azzal érvel, hogy a gyermek sokszor maga is nehéz családi körülményeinek áldozata, és hogy a magyar büntetés-végrehajtási rendszer nem felkészült a szabályozás gyakorlati alkalmazására. Véleményük szerint a gyermekek ilyen fiatalon történő megbüntetése nem éri el a célját és nem jelent visszatartó erőt, viszont megbélyegző jellege által hátráltatja a gyermek későbbi beilleszkedését az oktatási rendszerbe és a munka világába.